I když se obecně má za to, že první s technikou tejpování přišel v roce 1979 japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase, bude určitě koncept podpory kloubů a svalů pomocí lepicích pásek mnohem starší. Lidé si totiž již dávno před kineziotejpy intuitivně uvědomovali, že obvázání zraněné končetiny může pomoci nejen při hojení, ale také při stabilizaci kloubů a svalů.
Doktor Kenzo Kase, vnuk japonské tradiční léčitelky, absolvoval chiropraktickou školu v americkém Chicagu a dokázal spojit své odborné „západní" vzdělání s věděním o akupunktuře, moxování, meridiánech a dalších přístupech medicíny „východní". U svých pacientů při fyzioterapiích a rehabilitaci začal využívat elastické pásky, které měly pozitivní vliv na klouby, svalovou aktivitu, lymfatický i cévní systém, ale třeba i na úlevu od bolesti. V druhé polovině 20. století se tak elastické tejpy staly velkým pomocníkem v různých terapeutických metodách, nejen ve sportovní medicíně, kde jsou veřejnosti nejvíce na očích. Své uplatnění si tejpování našlo v oborech medicíny, například v již zmíněné fyzioterapii, ortopedii, ergoterapii, ale také v neurologii, při léčbě otoků a jizev nebo dokonce ve veterinární medicíně či estetické medicíně.
Proč používáme tejpy:
Výhody tejpování
Použití napnutých pružných tejpů má oproti fixním prostředkům, jako je bandážování či ortézy, řadu výhod:
Tejpování je založeno na principu ovlivnění somatosenzorického, krevního a lymfatického systému.
Tejpování nepomáhá jen vítězům
Kineziologické a speciální pásky FIXAtape® jsou vyvinuty podle nejnovějších principů v oblasti fyzioterapie. Jsou dermatologicky testovány a klinicky hodnoceny jako zdravotnické prostředky. Specialisté - fyzioterapeuti, ale i běžní uživatelé, používají pásky FIXAtape® především k fixaci namožených či natažených svalů, k redukci otoků a modřin či jako prostředek svalové korekce. Výhodou řady FIXAtape® je mimo jiné i široké portfolio pásek - od těch klasických až po pásky určené vrcholovým sportovcům - vybere si zkrátka každý!
KINEZIOLOGICKÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® SPORT
Elastické textilní tejpovací pásky určené ke zpevnění svalů, kloubů a šlach při zvýšené pohybové aktivitě. Pásky jsou Latex free. Správná aplikace napomáhá před možným svalovým přetížením. Na výběr je bohaté barevné spektrum tejpů.
BAVLNĚNÁ TEJPOVACÍ PÁSKA FIXAtape® CLASSIC
Silně fixační bavlněné pevné pásky ke zpevnění svalů, kloubů a šlach. Lze použít i k fixaci obvazů a dlah.
SAMOFIXAČNÍ OBINADLO FIXAtape® STRETCH
Vícevrstvé kohezivní kompresní obinadlo, vysoce prodyšné a pružné i při opakovaném použití. Latex free. K fixaci končetin, dlah, obkladů, kanyl a po odběrech krve.
Tejpy mohou sloužit i jako neviditelná podprsenka pro dokonalý outfit?
FIXAtape® PUSH UP páska je určená k zakrytí a zvednutí poprsí jakékoliv velikosti.
Více o široké nabídce Kineziologických a speciálních pásků FIXAtape® i možnostech jejich praktického využití na Tejpovací a speciální pásky - ALFAVITA, s.r.o.
Článek obsahuje firemní sdělení společnosti ALFA VITA, s.r.o.
Na 12. říjen připadá Světový den artritidy. Během osvětových akcí mají pacienti i veřejnost možnost zdarma promluvit si o svých potížích s revmatology, osteology, dermatology nebo fyzioterapeuty aj. Mottem letošního ročníku je „Včasná péče - silnější obrana.“ Osvětový den startuje v pražské Spojce Karlín 6. října v 10 hodin. Jeho součástí bude i křest prvního komiksu pro teenagery s revmatem. Právě možnost osobních konzultací přilákala loni na obdobnou akci stovky pacientů. Odborníci na ní poskytli přibližně 120 konzultací. Organizátorem je pacientská organizace Revma Liga ČR.
K poslednímu zářijovému dni bylo letos nahlášeno celkem 32 090 případů pertuse. Naštěstí počty nakažených klesají. Nejvíce případů bylo u nás mezi 14. a 18. týdnem roku, tedy v dubnu a v květnu 2024. V posledních 4 týdnech bylo evidováno průměrně 673 nových případů za týden. Nejvíce případů pertuse v roce 2024 zatím hlásí kraje: Moravskoslezský (3 766x), Středočeský (3 665x), Ústecký (3 353x) a hl. m. Praha (3 011x). Státní zdravotní ústav (SZÚ) připomíná, že po období pandemie COVIDu-19, kdy se vzhledem k opatřením snížil výskyt respiračních infekcí včetně pertuse, byl v ČR od září 2023 postupně registrován nárůst potvrzených onemocnění černého kašle ve všech věkových skupinách. Podle aktuálně dostupných dat a studií SZÚ předpokládá, že se budou vyskytovat epidemie černého kašle v intervalech 3 až 6 let.