Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárnyEPONYMA V LÉKÁRNĚ II.předchozím dílu nám PharmDr. Tomáš Arndt rozkryl příběhy několika osobností, které daly jméno léčivým přípravkům - pilulkám či roztokům, které se více či méně používají v medicíně a farmacii dodnes. Některé lékárny je mají stále ve svém sortimentu.

Solutio Jarisch (Jarischův roztok)

Jedná se o roztok kyseliny borité s glycerinem rozpuštěné v demineralizované vodě. Jeho pH je mírně kyselé. K jeho přípravě je potřeba 20 g kyseliny borité, 40 g glycerinu (85 %) a 940 g destilované vody nebo konzervační vody. Připravuje se konzervovaný (c. P.) nebo bez konzervačních látek (sine parabenis). Předepisuje se zejména k oplachům a obkladům vysušené a podrážděné pokožky. Rovněž se používá při akutním akné, ekzému a zapařeninách vzhledem k dezinfekčním, protizánětlivým a keratoplastickým účinkům. Osvěžující efekt má obsažený glycerol, jenž hydratuje a utlumuje citlivou pokožku. Dlouhodobé užívání bez dozoru kožního lékaře se nedoporučuje, protože nemáme dostatek informací o kumulaci kyseliny borité v organismu.

Do praxe byl uveden Adolfem Jarischem (1850-1902), významným rakouským dermatologem. Po studiích medicíny ve Vídni nastoupil na dermatologické klinice Ferdinanda von Hebry (1816-1880). Pak se stal přednostou dermatologické kliniky univerzity v Innsbrucku (1887) a univerzity ve Štýrském Hradci (1892). Specializoval se na léčbu pohlavních nemocí. S jeho jménem je také spojena tzv. Jarischova - Herxheimerova reakce, zánětlivá reakce, kterou zaznamenal po léčbě syfilis. Jarisch byl otcem známého farmakologa Adolfa Jarischa Jr. 

Vítkovy prášky 

Dodnes je mají ještě v oblibě někteří lékaři. Obsahují sušený extrakt z beladony, rulíku zlomocného (extractum belladonnae siccum), kodein, fenobarbital, fenacetin a phenazon s kofeinem a kyselinou citronovou (phenazonum cum coffeino et acido citrico). Používaly se jako analgetikum. Složení se někdy může mírně lišit. Ovšem složky jak fenacetin či phenazon mají řadu nežádoucích účinků, a proto se dnes již téměř nepředepisují.

Jméno nesou po lékaři, profesoru Jiřím Vítkovi (1901-1974). Byl významným neurologem. Promoval v roce 1924 na lékařské fakultě Univerzity Karlovy. V roce 1933 získal titul docenta a v roce 1966 profesora. Za meziválečného Československa si otevřel v roce 1936 léčebné sanatorium ve Vráži u Písku. V letech 1950-1970 působil jako vedoucí lékař neurologického oddělení polikliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jeho syn, MUDr. Jiří Vítek, byl také významným lékařem. 

Višněvského balzám

Je stále velmi oblíbeným léčivým přípravkem. Jedná se o suspenzi tribromfenolátu bismutitého v ricinovém oleji. Další složkou je podle původního předpisu peruánský balzám (Balsamum peruvianum). Je to balzám získaný z popáleného a poraněného kmene druhu Myroxylon Balsamum. Višněvského balzám působí dezinfekčně, protizánětlivě a má mírně znecitlivující účinek. Urychluje ohraničení zánětu a jeho vyhnisání a zhojení. Rovněž podporuje vstřebávání zánětlivého výpotku a urychluje regeneraci tkáně.

Je pojmenován po vznikajícím sovětském vojenském chirurgovi, Alexandru Vasiljeviči Višněvském (1874-1948), který ho poprvé použil v roce 1927. A.V. Višněvskij v roce 1899 promoval na lékařské fakultě carské Kazaňské univerzity. Na Kazaňské univerzitě a v Alexandrovské nemocnici v Kazani poté pracoval až do roku 1934. Na konci roku 1934 se přestěhoval do Moskvy, kde vedl chirurgickou kliniku Ústředního ústavu pro pokročilá lékařská studia. Na podzim roku 1941 se vrátil do Kazaně, kam byla evakuována chirurgická klinika Všesvazového ústavu experimentální medicíny. V prosinci 1947 byl zvolen řádným členem Akademie lékařských věd SSSR. V roce 1947 byl v Moskvě zřízen Ústav experimentální a klinické chirurgie, jehož se stal ředitelem. Byl řádný člen Akademie lékařských věd SSSR (1946) a laureát Stalinovy ceny druhého stupně (1942). Vypracoval vědecký koncept vlivu nervového systému na zánětlivý proces. Na tomto teoretickém základě přišel s novými metodami léčby zánětlivých procesů, hnisavých ran nebo traumatického šoku.

Za druhé světové války byl nedostatek peruánského balzámu a autor předpisu ho vyměnil za březový dehet z břízy bělokoré (Pix betulae). V současnosti existují dvě verze Višněvského balzámu-jedna s peruánským balzámem a druhá s bukovým dehtem (Pix fagi), který nahradil dehet březový. Liší se vůní. Verze s bukovým dehtem má charakteristickou vůni, připomínající uzeninu nebo maso z komína. Verze se s peruánským balzámem má příjemnější vůni. Ošetřený pacient si musí dát pozor na sluníčko-balzám totiž obsahuje fotosenzitivní látku.

Elsinorské prášky 

Jedná se o kombinace efedrinu s kofeinem. Název pochází z toho, že poprvé byla využita v léčbě obezity praktickým lékařem v dánském Elsinoru (Helsingør). Helsingør je přístavní město na ostrově Sjælland na severovýchodě Dánska, 40 km severně od Kodaně. Ve světě se město proslavilo Shakespearovou hrou Hamlet, ve které vystupuje pod jménem Elsinore (v českých překladech tradičně přepisováno jako Elsinor). V odborném tisku se první zpráva o použití kombinace efedrinu s kofeinem v léčbě obezity objevila již v roce 1981.

Elsinorské prášky působí na základě termogenního efektu, zvyšují tepelný výdej. Na výsledném efektu se z 75 % podílí noradrenergní mechanismus, kterým tlumí chuť k jídlu a z 25% zvýšení energetického výdeje a oxidace tuků. Navíc působí jako nespecifická termogenní farmaka v periferních tkáních. Tímto mechanismem mohou zabraňovat poklesu energetického výdeje při větším omezení energetického příjmu. Smějí se užívat maximálně 3 měsíce. Neměly by se ovšem příliš předepisovat kvůli řadě omezení a nežádoucích účinků. K nežádoucím účinkům patří přechodné zrychlení tepové frekvence, vzestup systolického krevního tlaku, psychická agitovanost, nespavost, deprese, závratě a suchost v ústech. Nesmí je užívat pacienti s těžší hypertenzí, ischemickou chorobou srdeční, arytmiemi, neurocirkulační astenií, epilepsií, psychickými poruchami, glaukomem, při těžších poruchách jaterních a ledvinných funkcí. Jsou zakázány podávat dětem, starým lidem a těhotným a kojícím ženám.

PharmDr. Tomáš Arndt

EPONYMA V LÉKÁRNĚ I.

Zpět

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

První letošní akreditovanou akcí pro lékárníky a farmaceutické asistenty je VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. S registrací vám také pomůže manuál, který naleznete v článku na Magazínu: NOVÉ STRÁNKY HEALTHCOMM PROFESSIONAL. Kongres bude spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah bude akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

ČERNÉHO KAŠLE RAPIDNĚ PŘIBÝVÁ

Do Informačního systému infekčních nemocí (ISIN) bylo od začátku roku 2024 do 13. 2. nahlášeno již 698 případů černého kašle. Onemocnění zasahuje všechny věkové skupiny, nejvíce případů je hlášeno ale u teenagerů ve věku 12 až 18 let. Znepokojující je už 16 infekcí černým kašlem u dětí do jednoho roku. Černý kašel ohrožuje zejména novorozence a plně neočkované kojence. Jde o vysoce nakažlivé onemocnění respiračního traktu způsobené bakterií Bordetella pertussis. Patří mezi vůbec nejzávažnější onemocnění dětského věku.Podobnou situaci hlásí podle ECDC i další evropské země, jako například Dánsko, Chorvatsko, Belgie či Nizozemí. Trápí vás kašel a zhoršuje se v noci? Nechte se vyšetřit! Vyšetření probíhá stejně jako odběr z nosu na covid-19. Více na stránkách https://szu.cz/aktuality/

SOUTĚŽ OD SRDCE PRO SRDCE

Na Educommu probíhá celý únor soutěž o 4 tlakoměry prémiové značky microlife. Výherci si navíc budou moci vybrat barvu tohoto užitečného pomocníka pro domácí diagnostiku. Prvního výherce vylosují v Educommu již 14. února - na svátek sv. Valentýna!

SUCHEJ ÚNOR

Český národ pije nad míru. Suchej únor je česká osvětová kampaň, která již od roku 2013 podporuje a propaguje měsíční abstinenci od alkoholu. Akci pořádá organizace Suchej únor (dříve Liga otevřených mužů). Vyzývá lidi k měsíčnímu odepření si alkoholických nápojů a zvědomění si svého vztahu k alkoholu, případně též poukazuje na jeho rizikové užívání. Podle průzkumu ResSOLUTION Group a Nielsen se každoročně do výzvy hlásí kolem 900 000 lidí. Heslo letošního ročníku je “Suchou cestou“. Lákadlem pro registrované je mj. únorový bylinkovo-čajový kalendář naplněný českými čaji Leros. Více na https://suchejunor.cz/.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie