
V současnosti je z pohledu lékárníka možné vidět, že narůstá počet ženských pacientek, které se chtějí v lékárně poradit o svých intimních problémech a diskomfortu v této oblasti. Pro odborné zaměstnance lékáren je sice na jedné straně k dispozici poměrně velké množství volně prodejných přípravků (léků, zdravotnických prostředků nebo doplňků stravy), ale na druhé straně existuje pestrá paleta potíží a velké množství příčin, které mohou ženy v intimních oblastech potrápit. To ukazuje na fakt, že stále existuje prostor pro rozšíření nabídky přípravků, které mohou podpořit zdraví žen a nabídnout cílenou pomoc při řešení konkrétních obtíží. Jedním z takových přípravků je nový zdravotnický prostředek Cerviron, který je vhodný jako součást léčby vulvovaginitid (používám množné číslo vzhledem k různým příčinám).
Vulvovaginitidy jsou zánětlivá onemocnění vulvy a pochvy, která mohou mít různé původce, jako jsou bakterie, viry, kvasinky nebo paraziti. Mezi nejčastější typy vulvovaginitid patří například bakteriální vaginóza, trichomoniáza nebo mykotická vulvovaginitida. Příznaky se liší podle typu, ale často obecně zahrnují zarudnutí, svědění, výtok, pálení a bolest při pohlavním styku. Za vznikem „vulvovaginálního diskomfortu" stojí porucha dynamické rovnováhy ekosystému poševního prostředí (narušení epitelu, kolísání hormonů, výkyv fyziologického pH, změna osídlení, stres apod.). Vaginitida se může objevit v každém věku - u dětí, dospívajících i u postmenopauzálních žen trpících vaginální atrofií. Vaginální mikrobiom totiž představuje neustále se měnící ekosystém, který se skládá z laktobacilů a aerobních bakterií. Dysbióza vaginálních bakterií spouští vaginální infekce, přičemž abnormální výtok je nejčastěji hlášeným příznakem.
Bakteriální vulvovaginitida postihuje někdy v průběhu života téměř 30 procent žen. Je to nejčastější příčina gynekologických problémů. K příznakům vulvovaginitidy patří nažloutlý zapáchající výtok ulpívající na poševních stěnách.
Vaginální kandidóza (kvasinková infekce) je druhou nejčastější vaginální infekcí. U příznaků dominuje svědění, pálení, hustý bílý „tvarohovitý" výtok, typicky bez zápachu.
Léčba vulvovaginitid závisí na konkrétní diagnóze a může zahrnovat antibiotika, antimykotika nebo jiné lokální či systémové léky. Důležitá je také správná hygiena a případně úprava životního stylu. Jako adjuvans při léčbě antibiotiky nebo antimykotiky, které se u vulvovaginitid předepisují (pole příčiny infekce), je možné nově použít i zdravotnický prostředek Cerviron.
Cerviron se rovněž používá na podporu cervikálního hojení, které se obvykle vztahuje k procesu regenerace a obnovy tkání v oblasti děložního čípku po lékařských zákrocích, jako je například konizace, což je zákrok sloužící k léčbě předrakovinových změn děložního hrdla, nebo koagulace.
Cerviron je určen pro dospělé ženy včetně žen v menopauze. Atrofická vaginitida patří mezi tzv. neinfekční formy vaginitidy. Příčinou je snížená hladinou estrogenů.
Jak Cerviron působí ukazuje Obr. 1:
Jaké jsou složky přípravku:
Jaké příznaky pomáhá přípravek zmírnit:
Komu doporučit?
Připravil PharmDr. Tomáš Arndt
Článek je firemním sdělením společnosti Ewopharma, spol. s r. o.
Článek určen výhradně pro odbornou zdravotnickou veřejnost dle 40/1995 Sb.
Zkrácená informace o zdravotnickém prostředku Cerviron®
Obchodní název: CERVIRON® vaginální ovule Složení: Jedna vaginální ovule obsahuje: zásaditý bismutum(III)-gallát, rostlinný kolagen, extrakt z tymiánu, extrakt z vodilky kanadské, extrakt z měsíčku lékařského, extrakt z kurkumy, hexylresorcinol, semisyntetické glyceridy, bezvodý lanolin, koloidní oxid křemičitý. Určený účel použití: Cerviron je určený k léčbě akutní a chronické vulvovaginitidy atrofické, aerobní, traumatické a infekční etiologie, cervikálních erozí traumatického nebo infekčního původu a jimi způsobeného krvácení, k pooperační rekonvalescenci po gynekologických operacích, k obnově pH a normální vaginální flóry, stejně jako podpůrný prostředek při léčbě antibiotiky nebo antimykotiky. Dávkování a způsob užití: Ovule se podává intravaginálně, nejlépe večer před spaním. Doba podávání je 10 nebo 15 dní v měsíci. V případě potřeby lze použití opakovat po dobu několika měsíců. Upozornění: Neužívat při přecitlivělosti na kteroukoli složku. Nepoužívat v těhotenství. Druh ZP: obecný zdravotnický prostředek. Riziková třída: IIb. Režim výdeje a Způsob úhrady ZP: Bez lékařského předpisu. Nehrazeno. Název a adresa výrobce: Perfect Care Manufacturing S.R.L., Rumunsko. Podmínky uchovávání: Na suchém místě při teplotě mezi 2 °C až 25 °C v původním obalu, chránit před slunečním zářením. Číslo notifikované osoby: 1282 Ewopharma, spol. s r. o., Sodomkova 1474/6, 102 00 Praha 10 www.ewopharma.cz | www.cerviron.cz
CE 1282
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.