
Velmi oblíbeným se stává zimní cestování do exotických zemí, kde panuje teplé a slunné počasí. Cestovat v zimní sezóně může ale přinést i jistá zdravotní rizika. Jedním z nich je chřipka, která v tomto období nabývá na intenzitě a snadno se šíří mezi cestovateli, zejména v uzavřených prostorách, jako jsou letadla, autobusy nebo hotely.
Mnoho lidí se při plánování dovolené obává zejména exotických nemocí, jako je žlutá zimnice, břišní tyfus nebo malárie. Cestovatelé se často nechávají proti těmto nemocem očkovat nebo si kupují speciální preventivní přípravky. Na chřipku však mnozí zapomínají nebo ji podceňují, přestože jde o jedno z nejčastějších infekčních onemocnění v zimních měsících, které může člověka nejen na několik dní zcela vyřadit z běžných činností, ale také vést k vážným zdravotním komplikacím.
Chřipka v různých klimatických pásmech
V mírném podnebí je chřipka sezónní záležitostí - na severní polokouli se vyskytuje zhruba od listopadu do března a na jižní polokouli od dubna do října. V tropech, kam často míří cestovatelé hledající odpočinek během zimy, však chřipkový virus cirkuluje celoročně s několika sezónními vrcholy. Rozdíly v cirkulaci viru mezi jednotlivými zónami a klimatickými pásmy tak zvyšují šanci, že cestovatel na chřipkový virus narazí, i když se nachází v teplejším prostředí, kde chřipka na první pohled nepůsobí jako hrozba.
„Nákaza chřipkou může začít už při cestě na letiště, v autobusech nebo vlacích, kde dochází k častému přímému kontaktu s lidmi. Virus se snadno přenáší kontaktem s kontaminovanými povrchy, například klikami nebo sedadly, a také kapénkovou cestou při kašli nebo kýchání," upozorňuje MUDr. Milan Trojánek, Ph.D., přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol.
Chřipkový virus se pak dále rozmnožuje v horních dýchacích cestách, odkud se může rychle šířit do celého těla a způsobovat komplikace jako zápal plic či zánět průdušek.
.....................
Při kýchnutí se chřipkový virus šíří do vzdálenosti až 1,5 metru. Jediný člověk nemocný chřipkou může v letadle nakazit až 70 % pasažérů!
.....................
Prevence by měla začít už před cestou
Riziko infekce je možné snížit hygienickými opatřeními, včetně pravidelné dezinfekce rukou a případně i nošením roušky. Doporučuje se také vyhýbat se blízkému kontaktu s nemocnými osobami a ve veřejné dopravě minimalizovat kontakt s povrchy, jako jsou madla, zábradlí nebo sedadla, kde může virus zůstat aktivní.
Nejúčinnější metodou prevence proti chřipce však zůstává očkování. Měli by ho zvážit zejména cestovatelé, kteří mají riziko závažnějšího průběhu onemocnění a vyšší pravděpodobnost komplikací, jako jsou lidé starší 65 let, osoby s oslabenou imunitou nebo osoby s chronickými onemocněními, jako je astma, kardiovaskulární onemocnění nebo cukrovka.
„Na naší Klinice infekčních nemocí a cestovní medicíny v Motole je u cestovatelů vracejících se se zdravotními problémy, nejčastější infekcí, které lze předcházet očkováním, právě chřipka," říká MUDr. Trojánek a dodává: „Očkování proti chřipce by měl proto zvážit každý cestovatel, který si přeje snížit riziko zdravotních komplikací během cesty, ať už se jedná o krátkodobé turistické pobyty nebo pracovní cesty do zahraničí."
Očkování proti chřipce je možné u praktických lékařů a v očkovacích centrech. Rizikové skupiny ho mají plně hrazené ze zdravotního pojištění, ostatní na něj mohou získat finanční příspěvek v rámci preventivních programů většiny českých zdravotních pojišťoven.
„Vzhledem k tomu, že organismu pak trvá přibližně 14 dní, než si po očkování vytvoří protilátky, je vhodné o vakcinaci uvažovat s dostatečným předstihem před plánovanou cestou," dodává MUDr. Trojánek.
Zdroj: Tisková zpráva Zimní cesty a chřipka: Očkování ochrání zdraví i cestovní plány, INSIGHTERS
V březnu, konkrétně 5. a 6. 3. 2010, se v Brně konal vůbec první kongres Health communication. Z dochovaného programu se dozvíme, že mezi lektory byli PhDr. MUDr. Miroslav Krejčíř, Mgr. Jiří Jedelský nebo PhDr. Jarmila Daxnerová Kvapilová. Témata byla tedy nasnadě: Co vše je možné na první pohled zjistit o klientovi v lékárně, Stres v lékárně nebo Optimální komunikace farmaceutického asistenta. Vzpomínku Miroslava Krejčíře na začátky spolupráce se společností Health communication najdete mezi dalšími v článku BEZ SPOLUPRÁCE SE SKVĚLÝMI LIDMI SKVĚLOU AKCI NEUDĚLÁŠ! na aktuálním Magazínu. Historické fotografie z prvního brněnského kongresu si pak můžete prohlédnout na https://www.healthcomm.cz/ v oddíle ARCHIV. Ať jste již byli účastníky brněnského kongresu před 15 lety, nebo jste v té době zatím jen studovali, můžeme se opět v Brně všichni setkat toto jaro, a to v Quality Hotel Brno Exhibition Centre 9. 4. 2025, kde v jeden den proběhnou dva Pharmacy eventy - dopolední a odpolední, z nichž každý je samostatně akreditován u ČLnK.
Srdečně vás zveme na první, prezenční kongres roku 2025, který se bude konat 9. dubna 2025 v Brně, v Quality Hotelu Brno Exhibition Centre. Kongres bude rozdělený na dopolední a odpolední část, každá bude samostatně akreditována. Kongres je určený pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Opět se můžete těšit na kvalitní odborný program a na setkání s lektory, partnery i kolegy z lékáren. Registrovat se můžete již nyní na stránce organizátora: https://www.healthcomm.cz/. Při registraci můžete využít volný vstup přes kód Magazínu: MAG25BR