
V letošním roce připravuje Healthcomm Professional další tematický 2D on-line kongres, tentokrát se obsah akreditovaných sdělení bude týkat speciální péče o naši stárnoucí populaci. Kongres SENIOR bude přístupný online na webu www.healthcomm.cz v období 7. 5. 2025 - 5. 6. 2025. Během 30 dnů máte možnost vystudovat odborné přednášky, dozvědět se více o seniorské křehkosti a přístupech k ní. Garantkou akce bude přednostka Kliniky geriatrie a interní medicíny 1. LF UK a VFN, prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Již v únoru pojedeme paní profesorku navštívit do zrekonstruované Kliniky geriatrie a interní medicíny na pražském Strahově, kde pro kongres SENIOR 2025 natočí svoji přednášku o seniorské křehkosti. Vysvětlí definici seniorské „křehkosti", její diagnostiku, klinický význam a proč se jí zabývat v lékárně.
Na podzim loňského roku otevřela Všeobecná fakultní nemocnice (VFN) novou Kliniku geriatrie a interní medicíny na Strahově. Tímto počinem zareagovala na potřebu rozšíření a zlepšení péče o zvyšující se počty nemocných seniorů v ČR. Celá rekonstrukce proběhla za rekordních osm měsíců. V objektu na Strahově od roku 1971 fungovalo Dialyzační středisko Interního oddělení Strahov až do konce roku 2021. Nyní se do nových prostor přestěhovali geriatričtí pacienti.
„Touto zásadní investicí za zhruba osmdesát milionů korun jsme v rekordním čase vyřešili hned několik problémů. Zvyšující se potřebu zdravotní péče pro stárnoucí populaci, vyšší komfort pro pacienty v plně bezbariérové budově. Můžeme jim tady poskytnout širší péči, kterou vyžadují jejich zdravotní obtíže," říká ředitel VFN, prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA, a dodává: „Jsem rád, že pacienti i zaměstnanci kliniky budou v moderním, špičkově vybaveném a důstojném prostředí, které odpovídá zdravotnictví jednadvacátého století."
Ročně se na lůžkovém oddělení vystřídá až 1000 pacientů
„Naše pracoviště není určeno pro pacienty vyžadující dlouhodobou péči (léčebna dlouhodobě nemocných, LDN), ale provozujeme lůžka akutní geriatrie pro starší pacienty s akutním onemocněním a zhoršením funkčního stavu, pacienty po úrazech či operacích a lůžka včasné rehabilitace pro pacienty po cévních mozkových příhodách a ortopedických výkonech (ortogeriatrie). Při plném provozu projde lůžkovým oddělením 800 až 1000 pacientů ročně," uvádí prof. MUDr. Eva Topinková, CSc.
Klinika má kapacitu 66 lůžek v celkem čtyřech stanicích. Přestože zájem o hospitalizace převyšuje možnosti kliniky, v současné době jsou otevřená tři oddělení.
„Rádi bychom co nejdříve otevřeli oddělení s dalšími 18 lůžky," přeje si prof. Topinková.
Vrchní sestra Dana Květoňová, Bc., dodává: „Intenzivně proto poptáváme nejen sestry, ale i další zdravotnický personál. Máme pro ně připravenou řadu benefitů, moderní pracoviště, odpočinkové místnosti s balkony, šatny jsou vybaveny novými sprchovými kouty."
Komfortní zázemí a široké spektrum péče
Rekonstrukce výrazně zvýšila komfort pacientů. Pokoje i chodby mají díky velkým oknům dostatek světla, chodby jsou optimální pro nácvik a trénink chůze i návštěvy rodinných příslušníků. Převážně dvoulůžkové pacientské pokoje jsou vybavené samostatnými balkony, jedna stanice má u pokojů vlastní sociální zařízení, koupelnou a WC. Ke všem lůžkům vede vlastní přívod kyslíku. Personál využívá k převážení nemocných nový velkokapacitní výtah. Toto vybavení zvyšuje bezpečí pacientů, zároveň usnadňuje náročnou práci zdravotníkům.
„Našimi pacienty jsou senioři ve věku 65+, ovšem naprostá většina z nich je starších 80 let," říká prof. Eva Topinková a doplňuje: „Přicházejí k nám především pacienti s interní polymorbiditou, k časné pooperační a rehabilitační péči. Spolupracujeme s řadou klinik VFN."
Často jsou tyto akutní zdravotní potíže komplikované typickými geriatrickými syndromy: demence, podvýživa, poruchy chůze nebo rovnováhy, nepohyblivost, zhoršená soběstačnost, deprese aj. Tito pacienti vyžadují nejen léčebnou, ale i geriatricky zaměřenou ošetřovatelskou, nutriční nebo rehabilitační a neurorehabilitační péči, pomoc sociálních pracovníků při řešení často složité sociální situace.
Na Klinice geriatrie a interní medicíny pracuje multidisciplinární tým terapeutů: lékař, psycholog, logoped, fyzioterapeuti, ergoterapeut, sociální pracovnice a zdravotní sestry. Terapie je cílena na problémy pohybové, psychické (kognitivní i emoční), problémy řeči i polykání. Zaměřují se zde na zlepšení soběstačnosti pacientů a jejich návrat do domácího prostředí a běžných aktivit. Intenzivní spolupráce je třeba s Klinikou rehabilitačního lékařství VFN, kde je možné v indikovaných případech pokračovat v ambulantní rehabilitaci či v docházení do denního stacionáře.
„Pacienti u nás na klinice zůstávají v péči průměrně tři týdny a po stabilizaci zdravotního stavu jsou propuštěni domů s podporou služeb domácí péče a dalších komunitních služeb nebo v případě potřeby do návazné následné péče rehabilitační, LDN nebo na sociální lůžko," upřesňuje primář kliniky, MUDr. Tomáš Richter, Ph.D.
Zdroj: Tiskové oddělení VFN
„Seniorská křehkost je jedna z oblastí, kterou geriatrie přispěla medicíně a nyní se o ní začíná mluvit napříč lékařskými obory," připomíná prof. MUDr. Eva Topinková, CSc., garantka 2D tematického online kongresu SENIOR - křehký pacient v lékárně, který startuje 7. května 2025.
Akce je určena lékárníkům, farmaceutickým asistentům a dalším nelékařským zdravotnickým profesionálům z Česka i ze Slovenska.
Více o kongresu na: https://www.healthcomm.cz/kongres_267_kongres-senior.html
Ministr zdravotnictví představil 12. června výsledky mezinárodního projektu Patient Reported Indicator Surveys (PaRIS). Projekt mapuje zkušenosti a spokojenost chronicky nemocných pacientů s primární zdravotní péčí v 19 státech OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Česká republika v něm dosáhla nadprůměrných výsledků. Do šetření se zapojilo 4 136 českých pacientů ze 110 ordinací praktických lékařů. Mezi pacienty ve věku 45 let a více má 85,2 % alespoň jedno a 53,3% dvě a více chronických onemocnění. Až 96 % chronicky nemocných pacientů hodnotilo kvalitu péče v Česku jako dobrou. Češi uvádějí nadprůměrnou spokojenost s kvalitou péče, duševním zdravím i dlouhodobým vztahem se svými lékaři. Celkem 72 % českých pacientů uvedlo, že své fyzické zdraví hodnotí jako dobré či velmi dobré. Tento výsledek je mírně nad průměrem všech 19 zapojených zemí, který činí 70 %. Dále pak 87 % českých respondentů označilo své duševní zdraví za dobré. Průměr mezi zeměmi OECD činil 83 %, což řadí ČR mezi země s nejvyšší mírou spokojenosti v této oblasti. Více než čtyři z pěti osob (87 %) se třemi nebo více chronickými onemocněními v ČR uvádějí, že jejich léky byly v posledních 12 měsících zkontrolovány zdravotnickým pracovníkem, což je o 12 procentních bodů více, než činí průměr OECD. Český zdravotní systém vykazuje nadstandardní výsledky i v oblasti koordinace péče, ve schopnosti lékařů sladit péči o pacienta napříč různými službami.
Cena PhDr. Alice Garrigue Masarykové, udílená od roku 2022, nese jméno dcery prezidenta T. G. Masaryka, která se zasloužila o rozvoj ošetřovatelství a sociální péče u nás. Na slavnostním ceremoniálu, který se uskutečnil ve spolupráci Ministerstva zdravotnictví a Výboru pro zdravotnictví Senátu Parlamentu České republiky, předal náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček ocenění těm, kteří svým dlouhodobým přínosem dělají dobré jméno českému ošetřovatelství. Cenu v roce 2025 získaly: prof. PhDr. Valérie Tóthová, PhD., Dr.h.c. za celoživotní akademickou a odbornou činnost v oblasti ošetřovatelství; PhDr. Martina Šochmanová, MBA za dlouholetou aktivní činnost ve vedení profesní organizace; Lenka Vaculová za výjimečné nasazení v každodenní přímé péči o pacienty, lidský přístup a trvalý přínos k důstojnosti a kvalitě poskytované zdravotní péče. Zvláštní poděkování patří rodině Jiřiny Meissnerové, která se celý profesní život s hlubokým nasazením věnovala péči o pacienty na plicním oddělení nemocnice v Krnově.